Kserokopiarka to nie tylko kopiowanie.

Drukowanie, kopiowanie, skanowanie, wysyłanie a bardzo często i faksowanie. Wszystko to możemy zrobić dzięki jednej kserokopiarce. Tak…, aby wykonać wszystkie te czynności nie potrzebujemy już kilku urządzeń w postaci skanera czy faksu. Współczesne kserokopiarki to urządzenia, które „potrafią” znacznie więcej niż tylko powielić dokument. W zależności od producenta i modelu różne kserokopiarki posiadają różne funkcje, ale na pewno nie jest to tylko kopiowanie. Pierwsze kserokopiarki pojawiły się w Polsce w latach 70-tych XX wieku i kopiowały tylko w odcieniach szarości. Ale…od czegoś trzeba było przecież zacząć 🙂

Współcześnie mamy szeroką gamę kserokopiarek, które posiadają laserową kolorową technologię wydruku. Nie jesteśmy już więc ograniczeni w tej kwestii, ograniczeni w temacie kolorystyki. To od nas zależy jaką wykonamy kopię – czy czarno-białą czy kolorową.

W dzisiejszych czasach kserokopiarka to jeden z głównych „punktów” w biurze. Jeden z głównych punktów, który wprowadza w obieg nasze dokumenty. Ale po kolei…

Oprócz standardowego drukowania i kopiowania większość nowoczesnych kserokopiarek posiada funkcję skanowania – i nie mam tutaj na myśli przeskanowania dokumentu w celu jego wydruku, czyli zrobienia kopii. Chodzi tutaj o funkcje skanowania do e-maila, do folderu czy też bezpośredniego skanowania do pamięci USB. Dzięki tej funkcji klikając dwa razy na panelu kserokopiarki możemy w ciągu chwili mieć swój dokument na komputerze czy też nośniku pamięci. Dokument, o którym mówię może być zapisany w różnych formatach, może to być PowerPoint, PDF, TIFF lub JPG. 

Kolejną bardzo przydatną funkcją kserokopiarek jest możliwość wysyłania faksów. W zależności od producenta i modelu może być on w wyposażeniu standardowym bądź też występować jako opcja. Dzięki tej funkcji możemy ograniczyć ilość sprzętów w biurze. Oprócz tego może mało niektórych przekonującego argumentu, kolejnym plusem faksu w kserokopiarce jest fakt, iż nie musimy drukować przychodzących do nas faksów. Dlaczego? Ponieważ mamy możliwość wysłania przychodzących faksów e-mailem lub też przesłania ich do folderu. W ten sposób możemy przyczynić się do ochrony środowiska, gdyż zużywamy mniej papieru, nie mówiąc już o oszczędnościach jakie ta funkcja ze sobą niesie. 

Tym, na co warto zwrócić uwagę jest fakt, iż wiele modeli kserokopiarek ma możliwość wydruku na kopertach, tak więc koniec z ręcznym ich wypisywaniem. Może wydać się to mało istotna funkcja, jednak ktoś, kto wysyła chociażby faktury pocztą wie jakie to udogodnienie. Wydruku na kopertach najczęściej można dokonać posługując się bocznym podajnikiem, chociaż istnieją modele kserokopiarek, które radzą sobie również z wydrukiem na kopertach z poziomu szuflady. Zamiast męczyć się z ich ręcznym wypisywaniem, siedzimy sobie wygodnie przy biurku, wszystko piszemy na komputerze (co nie jest bez znaczenia w przypadku pomyłki) i…czekamy na wydrukowane koperty. Oprócz naszej wygody warto zwrócić uwagę na to o ile profesjonalniej wyglądają nasze przesyłki. 

Drukowanie, kopiowanie, skanowanie, faksowanie – wszystkie te funkcje o których piszę mogą być dostępne tylko dla wybranych osób. Krótko mówiąc chodzi o ograniczenia funkcjonalności jakie można wprowadzić dla określonych użytkowników. Dla przykładu: Pan X może drukować tylko na czarno-biało, Pan Y może drukować na czarno-biało i na kolorowo, natomiast Pan Z może korzystać z pełnej funkcjonalności danego urządzenia, a więc „może wszystko” 😉 Możemy tak skonfigurować kserokopiarkę, aby istniał podział dostępnych (czy też niedostępnych funkcji). Jest to o tyle przydatne rozwiązanie, że może wygenerować spore oszczędności chociażby w postaci tonerów czy też papieru.

Kiedy mamy już poprzydzielane funkcjonalności do wykorzystania na danym urządzeniu, a wiec ustalone „co kto może”, kolejną rzeczą jest zadbanie o bezpieczeństwo naszych dokumentów. Chodzi tutaj o to, aby określony dokument nie wpadł w niepowołane ręce przynajmniej z poziomu kserokopiarki. Mogłoby tak się zdarzyć, gdybyśmy wydrukowali dany dokument i zapomnieli go zabrać z tacy kserokopiarki czy też gdyby zmieszał się on z dokumentami innego użytkownika. Jak zapobiec takim sytuacjom?

Wiele nowoczesnych kserokopiarek posiada tzw. funkcje bezpieczeństwa. Polegają one na tym, że każdy z użytkowników kserokopiarki posiada hasło, kod PIN czy też kartę, po którego użyciu dopiero uwalniany jest wydruk. Innym z zabezpieczeń może być skaner naczyń krwionośnych w palcu, także opcji jest kilka. Kiedy damy z komputera komunikat o wydruku nie nastąpi on automatycznie tylko po wpisaniu hasła na kserokopiarce. Dopiero wtedy uwolni ona wydruk, który trafi prosto w nasze ręce.

Funkcją, o której myślę, że nie należy zapomnieć jest jakże przydatna funkcja wykańczania naszych dokumentów. Wyposażając nasze urządzenie w finisher możemy zacząć działać tak jak profesjonalna drukarnia. Pozwala nam on na zszywanie, dziurkowanie czy też sortowanie dokumentów. Dzięki finisherowi możemy stworzyć najbardziej profesjonalne broszury. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że kserokopiarka może być takim dużym zszywaczem i to jakże profesjonalnym. Kserokopiarki Warszawa.

Istotną kwestią jest sama obsługa kserokopiarki, bo ktoś, kto nigdy nie korzystał z takiego urządzenia mając świadomość ile ona „potrafi” może pomyśleć, że obsługa takiego urządzenia na pewno jest skomplikowana. Jest to błędne myślenie, gdyż nijak ma się ono do rzeczywistości. Większość nowoczesnych kserokopiarek wyposażona jest w intuicyjne ekrany dotykowe, na których bardzo czytelnie rozmieszczone są ikony funkcyjne. Oprócz tego, że wszystko jest narysowane dodatkowo wszystko jest jeszcze opisane. Wystarczy czytać a na pewno się nie pogubimy i kserokopiarka wykona to, co jej polecimy.

Funkcji jakie może posiadać kserokopiarka jest wiele. Nie sposób wszystkich opisać. To, co chciałam zasygnalizować w niniejszym tekście to fakt, iż kserokopiarka to już nie tylko drukarka, to nie tylko wydruk dokumentu z komputera, to nie tylko powielenie dokumentu. W zależności od potrzeb można tak skonfigurować urządzenie, że praca bez niego dla wielu osób będzie już niemożliwa. Ktoś, kto choć przez chwilę popracuje na takiej kserokopiarce na pewno nie zrezygnuje z udogodnień jakie ona oferuje. Kiedy „przesiądziemy” się ze zwykłej drukarki na optymalnie dopasowaną kserokopiarkę nasze faktury, oferty czy broszury zyskają nową jakość i świeżość, co nie jest bez znaczenia dla wizerunku naszej firmy.

K.J. – Kserokopiarki Warszawa