Kserokopiarki, najczęściej popełniane błędy

Jakie błędy popełniamy korzystając z kserokopiarki?

Człowiek przyzwyczaja się do pewnych schematów działania. Kiedy na przykład obsługujemy jakiś program komputerowy codziennie, w pewnym momencie zaczynamy obsługiwać go intuicyjnie, automatycznie – nie czytamy już poleceń ani komunikatów tylko klikamy automatycznie. Przenosząc to stwierdzenie na grunt sprzętu drukującego można stwierdzić również, że jeśli do tej pory korzystaliśmy w pracy z małej drukarki też przyzwyczailiśmy się do tego jak ją obsługiwać, do tego gdzie co i kiedy nacisnąć. 

 

Przy planowaniu zakupu kserokopiarki może pojawić się taki „lęk” przed nieznanym, przed tym, że będzie to urządzenie posiadające zdecydowanie więcej funkcji niż nasza dotychczasowa drukarka, więc i na pewno będzie ona dużo trudniejsza w obsłudze. Jednak nie wygląda to tak źle, jak niektórzy mogliby sobie wyobrażać. Współczesne kserokopiarki w większości posiadają duże ekrany dotykowe, które obsługuje się intuicyjnie. Nie trzeba bać się nowego, gdyż na owych ekranach przedstawione i opisane są wszystkie funkcje. 

 

W niniejszym tekście chciałbym się jednak skupić nie tyle na samej obsłudze kserokopiarki, czyli co, gdzie i jak wcisnąć, żeby zadziałało, ale na błędach, które najczęściej popełniamy kiedy już mamy kserokopiarkę u siebie w biurze i z niej korzystamy. Chciałbym poniekąd przestrzec co niektórych przed niewłaściwym obchodzeniem się z kserokopiarką, przed nieumiejętnym dbaniem o nią.

 

Jednym z takich powszechnych błędów jest używanie zamiennych materiałów eksploatacyjnych, czyli używanie zamienników tonerów. Wynika to oczywiście z chęci zaoszczędzenia, jednak często niestety zdarza się tak, że oszczędność jest tylko chwilowa i pozorna, gdyż niekiedy taka próba zaoszczędzenia kończy się awarią urządzenia. W ostateczności, więc mamy dodatkowy koszt i kłopot, gdyż kserokopiarka przez jakiś czas jest niezdolna do pracy. 

Z czego to wynika?

  1. Jakość wydruku z zamiennika nigdy nie dorówna jakości wydruku z oryginalnego tonera, gdyż tylko oryginalne tonery są stworzone tak, aby optymalnie współpracowały z urządzeniem.
  2. Bardzo często stosując zamienniki tracimy gwarancję na urządzenie, gdyż… wiadomo stosujemy zamienniki.
  3. Kupując słaby zamiennik możemy po prostu zepsuć swoje urządzenie, może on uszkodzić naszą kserokopiarkę. Najczęstszym tego powodem jest niewłaściwy skład tonera, na przykład za duże jego cząsteczki, które uszkadzają wałek.

 

Jeżeli już zdecydujemy się na stosowanie zamienników musimy liczyć się z tym, że jakość wydruku będzie odbiegała od oryginału, że z wydajnością zamiennika może być różnie, że możemy stracić gwarancje producenta urządzenia i w końcu, że możemy uszkodzić naszą kserokopiarkę. Oczywiście nie chodzi o to, aby nie używać zamienników w ogóle, jednak jeśli już się na nie zdecydujemy ważne jest żebyśmy stosowali zamienniki sprawdzone i dobrej jakości. 

 

Drugi z najczęściej popełnianych błędów, który popełniają użytkownicy kserokopiarek to zaniedbywanie przeglądów konserwacyjnych. Oczywiście fakt ten również wynika z chęci zaoszczędzenia – zaoszczędzenia jak już wspomniałem tylko pozornego.

Na czym polega konserwacja kserokopiarki?

Jest to mówiąc obrazowo takie SPA dla naszego urządzenia, jest to jego odnowa, rekonwalescencja. A tak bardziej serio konserwacja to przeczyszczenie wszelkich elementów i części, niekiedy wymiana niektórych z nich (np. rolek), jest to doprowadzenie kserokopiarki do stanu jak najbliższemu stanowi nowego urządzenia. Ważne, aby konserwacji dokonywał profesjonalny serwis kserokopiarek, gdyż nieumiejętne przeprowadzenie tych „zabiegów” może przynieść więcej szkody niż pożytku. Kserokopiarki Warszawa

 

Często niesłusznie wychodzimy z założenia, że: „skoro działa to nie będę robił konserwacji, nie będę wychodził przed szereg”. Jednak mimo tego, że często nie widzimy powodów, dla których powinniśmy dokonać konserwacji kserokopiarki należy to zrobić. Należy to zrobić, aby później nie mieć większych problemów z urządzeniem niż gdybyśmy dokonali konserwacji na czas. Zobrazowaniem sytuacji może być na przykład wymiana rolek pobierania papieru. Przy fachowej konserwacji przeprowadzanej przez technika serwisu urządzeń biurowych konieczność ich wymiany zostanie wychwycona i zostaną one wymienione od razu, natomiast jeśli nie zrobimy konserwacji, nie wymienimy rolek kserokopiarka zacznie nam zacinać kartki, co z kolei oprócz utrudnień w pracy może doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów kserokopiarki. Aby zachować gwarancję na nasze urządzenie wykonywanie przeglądów konserwacyjnych jest konieczne. Najczęściej przyjmuje się, że powinny być one przeprowadzanie co 3-4 miesiące. 

 

Trzecim i zarazem ostatnim błędem na jaki w tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę jest przekonanie, że wszystko potrafimy naprawić sami, a już na pewno kserokopiarkę. Podobnie jak w dwóch wymienionych wyżej przypadkach chcąc zaoszczędzić możemy tylko stracić. Może to tak z pozoru wygląda, że kserokopiarka to mało skomplikowane urządzenie, że to nic trudnego wymienić na przykład jedną malutką część, jedną rolkę, jedną sprężynkę czy folię. Jednak od tej jednej malutkiej części często zależy naprawdę wiele i jej nieumiejętne zainstalowanie może być drogie w skutkach. Gdyby naprawa kserokopiarki była taka prosta technicy serwisu nie uczestniczyliby w szeregu szkoleń i nie udoskonalali by na bieżąco swoich umiejętności. Kiedy więc niefortunnie zatnie nam się papier nie „wyszarpujemy” na siłę kartki tylko dzwonimy po serwis kserokopiarek. 

 

„Człowiek uczy się na błędach” – chyba każdy z nas zna to powiedzenie. Najlepiej jednak, gdy błędy te nie są kosztowne w skutkach jak to może się zdarzyć, gdy nie weźmiemy pod uwagę wymienionych wyżej informacji. Należy oszczędzać „z głową”, aby nie okazało się, że oszczędności będą nie w naszym portfelu a tylko w naszym przekonaniu. 

K.J. – Kserokopiarki Warszawa