Kserokopiarki, przeglądy konserwacyjne.

Czy przeglądy konserwacyjne to konieczność?

Kiedy kupimy coś nowego staramy się o to dbać. Cokolwiek by to nie było większość z nas będzie się starała utrzymać daną rzecz jak najdłużej w jak najlepszej kondycji. Czy to będzie nowe ubranie, telefon czy samochód. Jednak normalną koleją rzeczy jest to, że wszystko się zużywa. Pewne elementy zużywają się wolniej inne szybciej. W dużej mierze to od nas zależy w jakiej kondycji będzie dany sprzęt w trakcie czy też po jego użytkowaniu.

Kserokopiarka – rzecz nabyta, to sprzęt, który kupujemy nie dla ozdoby, ale po to, aby pomógł nam w pracy. Po to, aby umożliwił nam wykonanie pewnych czynności. Bo nie kupujemy jej po to, aby ją mieć czy też, po to, aby pokazać innym, że w naszym biurze też JEST kserokopiarka.
Kserokopiarka jest nam potrzebna do codziennej pracy, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby posłużyła nam ona jak najdłużej. Jest to tylko urządzenie mechaniczne, więc wszystko z czasem się zużywa i tylko od nas zależy jak szybko to nastąpi i poniekąd jak długo dane urządzenie nam posłuży. O czym mówię? Podstawowymi zabiegami, pozwalającymi na wydłużenie żywotności naszej kserokopiarki są jej regularne przeglądy konserwacyjne.

Co to są przeglądy konserwacyjne?

Mówiąc w skrócie są to zabiegi polegające na przybliżeniu kserokopiarki do stanu nowości. Konserwacja polega na dokładnym wyczyszczeniu urządzenia, na dokładnym wyczyszczeniu rolek i innych części czy też wymianie elementów eksploatacyjnych, tj. takich jak np. rzeczone rolki. Konserwacja polega na sprawdzeniu prawidłowości działania naszego urządzenia. Dobrze wykonany przegląd „uzdrowi” naszą kserokopiarkę, poprawi jakość wydruków, jej wydajność oraz komfort naszej pracy, gdyż np. po wymianie rolek podajnik górny w końcu przestanie zacinać kartki.

Kto powinien wykonać przegląd konserwacyjny naszej kserokopiarki?

Niektórzy mogą pomyśleć, że to przecież nic takiego…,że te czynności mogę przecież wykonać sam. Bo co to za problem „przetrzeć” i sprawdzić działanie kserokopiarki. Aby kserokopiarka faktycznie „odczuła” fakt przeprowadzonego przeglądu konserwacyjnego powinien on być wykonany przez profesjonalny serwis kserokopiarek. Przez serwis, który zna się na rzeczy, który ma wiedzę o tym, co trzeba zrobić, aby nasze urządzenie działało lepiej, sprawniej, szybciej, bezawaryjnie, po prostu, aby działało lepiej. Nie warto próbować zaoszczędzić na tym zabiegu i dać się skusić na ofertę firmy, która proponuje nam wykonanie konserwacji kserokopiarki za połowę niższą cenę niż standardowa cena przeglądu konserwacyjnego. To normalne, że chcemy zaoszczędzić jednak nie w tym przypadku, gdyż będzie to tylko pozorna oszczędność. Jak to mówią: tylko bogatych stać na tanie rzeczy. Decydując się na wykonanie usługi przez jedną z takich firm najczęściej będziemy mieli wykonaną konserwację tylko na fakturze, gdyż faktyczne działania takiej firmy nie będą miały nic wspólnego z profesjonalnie wykonaną konserwacją. Mówiąc obrazowo i wprost najczęściej wygląda to w taki sposób, iż owy „serwisant” wytrze z wierzchu urządzenie, „poudaje”, że coś robi i wystawi fakturę. Nie będzie to miało żadnego wpływu (a już na pewno pozytywnego) na działanie kserokopiarki. W ostateczności za jakiś czas będziemy musieli szukać poważnego serwisu kserokopiarek, aby uratował nam urządzenie, gdyż niewłaściwie wykonana konserwacja lub jej brak może doprowadzić do poważniejszych usterek. Kserokopiarki Warszawa.

Co ile przegląd konserwacyjny?

W zależności od producenta i modelu urządzenia przyjmuje się różne ilości wykonanych kopii jako sygnał, że należy się zgłosić do serwisu. Jednak najczęściej kształtuje się to na poziomie ok. 15 000 – 20 000 wykonanych kopii, bądź też co 3 miesiące.

Po co robić konserwację skoro urządzenie działa prawidłowo?

Prawda jest taka, że działa ono prawidłowo tylko do czasu. Tak jak wspomniałam jest to urządzenie mechaniczne i zawiera elementy, które się zużywają przez co cała kserokopiarka działa wolniej czy też zaczynają pojawiać się różne problemy, być może wydające się mało istotne jednak utrudniające pracę. W momencie, gdy nie wykonamy na czas przeglądu urządzenia może dojść do awarii, która całkowicie uniemożliwi nam pracę oraz pochłonie zdecydowanie więcej funduszy niż standardowa konserwacja, więc po co tracić czas i pieniądze…oszczędność będzie tylko chwilowa i pozorna.

Chyba każdy z nas słyszał powiedzenie, że: lepiej zapobiegać niż leczyć…sumienne wykonywanie konserwacji na pewno zwiększy żywotność naszej kserokopiarki i usprawni jej działanie. Tak jak wspomniałam wyżej w tym aspekcie nie warto oszczędzać, gdyż zaniechanie konserwacji może doprowadzić do takiej awarii, która wygeneruje zdecydowanie więcej kosztów i straty czasu aniżeli w momencie gdybyśmy przypilnowali „odnowy” naszego urządzenia w określonym terminie.

K.J. – Kserokopiarki Warszawa